نگهداری از چرم مصنوعی

در مجله چرم / مد و پوشاک

نگهداری از چرم مصنوعی: به همراه 4 نکته برای نگهداری چرم  مصنوعی

چرم مصنوعی یک جایگزین محبوب برای چرم طبیعی است که به دلایل مختلفی از جمله قابلیت‌های زیبایی، مقاومت، و قیمت مناسب جلب توجه می‌کند. اما برای حفظ و مراقبت از چرم مصنوعی، باید روش‌ها و تکنیک‌های خاصی را رعایت کرد. در این مقاله، به بررسی راهنمای کامل برای نگهداری از چرم مصنوعی می‌پردازیم.

نگهداری از چرم مصنوعی

نکاتی برای نگهداری چرم  مصنوعی

 ۱. پاکسازی

بهترین روش برای پاکسازی چرم مصنوعی استفاده از آب گرم و صابون ملایم است. با استفاده از یک پارچه نرم، چرم مصنوعی را به آرامی پاک کنید و سپس با پارچه‌ای تمیز آن را خشک کنید. از استفاده از مواد شیمیایی قوی اجتناب کنید تا از آسیب به سطح چرم مصنوعی جلوگیری شود. به عنوان یک قانون کلی، همیشه باید ناخالصی های روی چرم مصنوعی را در اسرع وقت پاک کنید. موادی که برای مدت طولانی خشک شده یا روی آنها اثر کرده اند بسیار سرسخت هستند و تمیز کردن آنها نیاز به تلاش دارد. از یک محلول صابونی گرم و ملایم و یک پارچه میکروفیبر یا پارچه نخی مرطوب استفاده کنید. برای کثیفی‌های سنگین‌تر، می‌توانید از یک برس دستی نرم استفاده کنید و تا حد ممکن فشار کمتری وارد کنید تا نگهداری از چرم مصنوعی را یک گام جلو ببرید.

نکته مهم: هنگام استفاده از پاک کننده های تجاری معمولی، همیشه دستورالعمل های دوز سازنده را دنبال کنید و پاک کننده را در یک منطقه غیر بحرانی آزمایش کنید.

همچنین خشکشویی کردن چرم مصنوعی هرگز توصیه نمی شود.

چگونه لکه های چرم مصنوعی را پاک کنم؟

1-            ماده شوینده را مستقیماً روی سطح مواد اسپری کنید و قبل از تمیز کردن چند ثانیه بگذارید تا عمل کند.

2-            با استفاده از فشار ملایم، ماده شوینده را با اسفنج یا برس به طور یکنواخت کار کنید.

3-            سپس سطح مرطوب را با یک میکروفیبر خشک یا پارچه نخی پاک کنید.

4-            در نهایت، پاک کننده های باقیمانده را با یک پارچه نخی یا میکروفیبر تمیز و مرطوب و مقدار زیادی آب تمیز پاک کنید. برای کثیفی به خصوص سرسخت، این روش را تکرار کنید تا زمانی که کثیفی کاملاً پاک شود.

نکته: در بدترین حالت، تمیز کردن ضعیف یا نادرست انجام شده می تواند به طور جبران ناپذیری به سطح آسیب برساند. چنین آسیبی به صورت یک پوشش سخت شده، ترک خورده یا شکننده ظاهر می شود.

 ۲. حفاظت از نور خورشید

برای نگهداری از چرم مصنوعی مانند چرم طبیعی، چرم مصنوعی نیز به نور خورشید حساس است و ممکن است رنگ آن تغییر کند. بنابراین، بهتر است از قرار دادن محصولات چرم مصنوعی در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید یا از پوشش‌های مناسبی برای آنها استفاده کنید. این کار تضمین می کند که رنگ ها محو نمی شوند و همه چیز انعطاف پذیر باقی می ماند.

 ۳. استفاده از محلول‌های حفظ رطوبت

برخی از محلول‌های حفظ رطوبت می‌توانند به عنوان محافظت کننده‌ای برای چرم مصنوعی عمل کنند و از خشک شدن و ترک خوردگی آن جلوگیری کنند. اما قبل از استفاده از هر محلول، بهتر است تست روی یک نقطه کوچک از چرم مصنوعی انجام دهید تا از عوارض جانبی احتمالی مطمئن شوید.

 ۴. جلوگیری از خشک شدن

برای جلوگیری از خشک شدن چرم مصنوعی و نگهداری از چرم مصنوعی، بهتر است از محصولات مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید. مراقب باشید که از موادی که حاوی الکل هستند استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث خشک شدن بیش از حد چرم مصنوعی شوند.

 ۵. نگهداری منظم

نگهداری از چرم مصنوعی به طور منظم به حفظ ظاهر و عمر مفید آنها کمک می‌کند. هر روز، محصولات را بررسی کرده و از پاکسازی و حفظ آنها اطمینان حاصل کنید. مراقبت از چرم مصنوعی به اندازه طرز کار آن بی عارضه است. در حالی که در برخورد با چرم اصل غریزه مهم است، می توان با چند دستمال مرطوب و کمی آب، مواد مصنوعی را دوباره تمیز کرد. یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن مبل یا یک جفت کفش کافی است و کت های چرم مصنوعی را می توان در ماشین لباسشویی شست(راهکاری که ما آن را توصیه نمی کنیم). برای اطمینان از انعطاف پذیری چرم مصنوعی، در طول فرآیند تولید از نرم کننده ها استفاده می شود. اگر چرم مصنوعی را تمیز کنید، این مواد به مرور زمان از بین می روند. اما با مجموعه مراقبت مناسب برای چرم مصنوعی، می توانید از سطوح خشک و شکننده جلوگیری کنید. اگر چرم مصنوعی را به طور منظم تمیز کنید و بعد از آن به درستی نگهداری از چرم مصنوعی را رعایت کنید، با رنگ های تازه و خاصیت ارتجاعی شگفت زده  خواهید شد.

با رعایت این راهنما، می‌توانید از زیبایی و ماندگاری چرم مصنوعی خود لذت ببرید و به افزایش طول عمر آنها کمک کنید.

نگهداری از چرم مصنوعی

بهترین راهکار نگهداری از چرم مصنوعی

در این قسمت ابتدا در مورد برخی مزایای چرم مصنوعی صحبت می کنیم و بعد راه های تشخیص آن از چرم طبیعی را برم میشماریم و سپس تشابهات شان و راهکارهایی برای افزایش عمر چرم مصنوعی در هر قسمت ارائه می دهیم.

چرم‌های مصنوعی را به سختی می‌توان جدا از چرم‌های اصلی تشخیص داد. مواد مصنوعی بسیار شبیه چرم بوده و اغلب دارای رایحه طبیعی هستند. از نظر ظاهری و از دور، چرم های مصنوعی دست کمی از پوست گاو یا بز ندارند. مواد پایه مدرن ساخته شده از پارچه های نساجی همراه با یک لایه رویه مصنوعی بادوام (مانند پی وی سی) را نمی توان جدا از مواد اصلی تشخیص داد. بنابراین می توان از چنین موادی تقریباً برای تمام لوازم جانبی، لباس یا کفش استفاده کرد. چرم مصنوعی نیز یک ماده بسیار جذاب در تولید مبلمان و در صنعت خودروسازی است. در مناطقی که چرم به صورت متری مورد نیاز است، مواد مصنوعی به ویژه به چرم طبیعی ارجحیت دارند. این مواد همچنین می تواند کاملاً با نیازهای مشتریان و کاربران سازگار شود، نحوه نگهداری از چرم مصنوعی می تواند عمر این محصولات را افزایش دهد و صرفه اقتصادی دارند. توپ های چرمی مصنوعی امکان برش کارآمدتری را فراهم می کنند. چرم گاو فواید زیادی دارد - اما نمی تواند همه کارها را انجام دهد و گاهی اوقات که پای هزینه ها به میان می آید، چرم های مصنوعی بسیار کم هزینه تر هستند، البته مزایایشان بسیار کمتر از چرم طبیعی است.

نگهداری از چرم مصنوعی

تشخیص چرم مصنوعی با علامت آن

شما می توانید بین چرم مصنوعی، مواد مصنوعی و پوست حیوانات واقعی با شکل لوزی روی جعبه کفش تفاوت قائل شوید. اگر برچسب وجود نداشته باشد، لبه های بریده شده بهترین نشانه را نشان می دهند. فریب دانه های برجسته برجسته روی سطح را نخورید. هرچه لبه ها منظم تر و بدون الیاف ظاهر شوند، احتمال اینکه با یک ماده مصنوعی سروکار داشته باشید بیشتر است. روکش پارچه همچنین می تواند مصنوعی یا طبیعی بودن مواد را نشان دهد.

برای اطمینان از اینکه مبل چرم مصنوعی  در سالن شما به عنوان یک نمایشگر باقی می ماند، سه مورد مورد نیاز است: پارچه های خشک، پارچه های مرطوب و کرم ها یا فوم های تمیزکننده. قبل از انجام یک تمیز کردن کامل، اولین گام همیشه باید تمیز کردن خشک باشد. گرد و غبار زیادی می تواند در درزها و چین ها جمع شود. چیزی که گردگیر شما نمی تواند حذف کند، جاروبرقی شما می تواند. وقتی کثیفی های زبر موجود را پاک کردید، از پارچه مرطوب (نه خیلی مرطوب!) استفاده کنید تا علائم سرسخت بیشتری را پاک کنید. مراقب باشید فشار زیادی وارد نکنید و با درزها به آرامی برخورد کنید. سپس زمان آن است که محصولات تمیز کننده و مراقبتی را روی یک پارچه نازک بمالید و شروع به تمیز کردن چرم مصنوعی کنید.

نگهداری از چرم مصنوعی

تشابه چرم مصنوعی و چرم طبیعی

چرم اصل و محصولات مصنوعی  چند ویژگی مشترک دارند: بدون پوشش دادن، ویژگی های خوب خود را برای مدت طولانی حفظ نمی کنند. حتی اگر مدام می شنوید که چرم های بدلی نسبت به مایعات نفوذ ناپذیرند، باز هم باید آنها را آغشته به مواد پوشش دهنده کنید! اسپری های مخصوص پوشش سطح چرم مصنوعی فقط درزها را آب بندی نمی کند. همچنین یک لایه محافظ در برابر گرد و غبار تشکیل می دهد که نگهداری از چرم مصنوعی را آسانتر می کند. در فروشگاه اینترنتی و شعب فیزیکی حتما اسپری های مخصوصی را پیدا می کنید که می توانید چرم مصنوعی را با آن آغشته کنید. این محصولات بر روی لایه های داخلی مواد اثر می گذارند و بنابراین باید قبل از سایر محصولات مراقبت استفاده شوند. شما باید بیش از همه کفش های جدید را آغشته کنید تا بهترین نگهداری از چرم مصنوعی را انجام دهید، زیرا این کفش ها به ندرت توسط تولید کنندگان به مواد پوشش دهنده چرم مصنوعی آغشته می شوند.

در فروشگاه‌های تخصصی محصولات مختلفی را می‌بینید که می‌توانیدبرای نگهداری از چرم مصنوعی به‌طور پیوسته و روزانه با آن آغشته کرده و پوشش دهید و از آن مراقبت کنید. هنگام خرید محصولات مراقبت از چرم مصنوعی، همیشه مراقب اسپری های اشباع کننده غیر چرب باشید. اینها باید متناسب با نیازهای چرم مصنوعی ساخته شوند. در غیر این صورت ممکن است به نتیجه معکوس با آنچه امیدوارید مشاهده کنید، برسید. اسپری اشباع یک لایه روغنی بر روی مواد باقی می گذارد و بهترین محافظت را در برابر رطوبت ارائه نمی دهد.

نگهداری از چرم مصنوعی

نگهداری از کفش چرم مصنوعی

کفش‌های چرم مصنوعی امروزه یک جزء ضروری در تولیدات صنعتی هستند و به دلیل زیبایی، دوام و کیفیت خود، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده‌اند. برای حفظ و مراقبت از کفش چرم مصنوعی، تکنیک‌ها و روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانند عمر و زیبایی آن‌ها را افزایش دهند. ابتدا برای پاک کردن کفش‌های چرم مصنوعی، از یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید تا هر گونه گرد و غبار و روغن را از روی آن‌ها پاک کنید. سپس از یک محلول تمیز کننده چرم مصنوعی استفاده کنید تا کفش را تمیز کرده و از لکه‌های پیچیده جلوگیری کنید. بعد از خشک شدن کامل، از یک کرم یا واکس مناسب برای چرم مصنوعی استفاده کنید تا زندگی و زیبایی کفش‌ها را حفظ کنید. همچنین، بهتر است کفش‌های چرم مصنوعی را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید و از قرار گرفتن آن‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب یا حرارت بالا جلوگیری کنید. با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از زیبایی و دوام کفش‌های چرم مصنوعی خود لذت ببرید.

آیا چرم مصنوعی را می توان ضد عفونی کرد؟

ضدعفونی منظم سطوح، به ویژه برای چرم مصنوعی برای مناطق پزشکی و سایر کاربردهای حساس بهداشتی الزامی است. انواع چرم مصنوعی تخصصی برای چنین کاربردهایی وجود دارد که حتی با ضدعفونی منظم هیچ یک از خواص محصول خود را از دست نمی دهند.