نگهداری از کفش چرم

در مجله چرم / مد و پوشاک

نگهداری از کفش چرم: همه چیز در مورد مراقبت از کفش چرمی

کفش‌های چرم، با زیبایی و ارزش مادی خود، از جمله قطعات مهم در تشکیل استایل و ارتباط اولیه با زمین می‌باشند. اما برای حفظ زیبایی و طول عمر آنها، نیازمند مراقبت و نگهداری مناسب هستند. در این مقاله، به بررسی روش‌ها و تکنیک‌ های مراقبت از کفش‌های چرم می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم از کفش‌های خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید و از طول عمر و زیبایی آنها لذت ببرید. در اینجا روش های مناسبی برای نحوه نگهداری از کفش چرم ارائه می دهیم، با ما همراه باشید:

نگهداری از کفش چرم

۱. پاکسازی منظم

برای حفظ زیبایی و درخشندگی و مراقبت از کفش‌های چرم، پاکسازی منظم آنها بسیار مهم است. برای این کار از یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید و به دقت کفش‌ها را پاک کنید. همچنین، پس از استفاده، آنها را با یک پارچه خشک و نرم تمیز کنید تا از رطوبت و لکه‌های احتمالی جلوگیری شود.

۲. استفاده از مواد مرطوب کننده

برای نگهداری از کفش چرم، کفش‌های چرم نیازمند مرطوب کردن منظم هستند تا از خشکی و ترک خوردگی جلوگیری شود. برای این کار می‌توانید از محصولات مرطوب کننده‌ی مخصوص کفش‌های چرم استفاده کنید. پس از پاکسازی کفش، مقداری از محصول مرطوب کننده را با یک پارچه روی سطح کفش پخش کرده و به آرامی ماساژ دهید.

۳. حفظ شکل و ساختار

برای حفظ شکل و ساختار کفش‌های چرم، آنها را در جایی با دمای معقول و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. همچنین از جایگذاری کفش‌ها به شکل استوانه‌ای یا فشرده خودداری کنید تا از تغییر شکل آنها جلوگیری شود.

۴. رنگ آمیزی و پولیش

برای حفظ رنگ و درخشندگی در نگهداری از کفش چرم ، می‌توانید از مواد پولیش مخصوص استفاده کنید. این محصولات علاوه بر حفظ رنگ، به تثبیت پوست کفش کمک می‌کنند و زیبایی آن را افزایش می‌دهند. قبل از استفاده، اطمینان حاصل کنید که کفش پاک و خشک است.

۵. جلوگیری از تماس با آب

آب یکی از بزرگترین دشمنان کفش‌های چرم است. در صورت تماس با آب، سریعاً کفش‌ها را با یک پارچه خشک تمیز کنید و آنها را در محیطی خشک و دور از گرما قرار دهید تا خشک شوند. استفاده از محصولات ضدآب می‌تواند در این زمینه مفید باشدو گامی در نگهداری از کفش چرم باشد.

۶. جلوگیری از خشکی و ترک

برای جلوگیری از خشکی و ترک در کفش‌های چرم، می‌توانید از کرم‌ها و روغن‌های مخصوص کفش‌های چرم استفاده کنید. این مواد باعث افزایش انعطاف‌پذیری و مرطوب کردن عمقی پوست کفش می‌شوند و از ترک خوردگی آن جلوگیری می‌کنند.

۷. تعمیرات منظم

هر چند که نگهداری از کفش چرم به صورت منظم می‌تواند زمان عمر این کفش‌ها را افزایش دهد، اما در صورت بروز خرابی یا ترک در آنها، بهتر است به سرعت آنها را تعمیر کنید. این کارمی‌تواند از گسترش خرابی‌ها و کاهش زمان عمر کفش جلوگیری کند. برای تعمیرات، از خدمات یک کارگاه تعمیر کفش حرفه‌ای استفاده کنید یا اگر مهارت‌های لازم را دارید، خود به تعمیرات ساده مانند تعویض زیره یا دوخت ترک‌ها بپردازید.

۸. توجه به نوع استفاده

نوع استفاده از کفش نیز بر روی نیازمندی‌های مراقبتی آن تأثیرگذار است. بهتر است کفش‌های چرم را در مواقعی که به آنها نیاز ندارید، در جایی ایمن نگهداری کنید و از آنها برای فعالیت‌های خاص یا محیط‌های خاص استفاده کنید.

 

۹. توجه به محیط نگه داری

برای نگهداری از کفش چرم خود از یک محیط پاک و خشک استفاده کنید. استفاده از جایگاه‌های مخصوص نگهداری کفش یا جعبه‌هایی با مواد نرم در داخل، از خشکی و آلودگی جلوگیری می‌کند.

۱۰. نگهداری در فصل‌های غیرفعال

در فصل‌هایی که احتمال استفاده از کفش‌های خاصی کم است، می‌توانید به آنها مراقبت و نگهداری منظمی اختصاص دهید. این اقدام می‌تواند زمان عمر آنها را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

11انتخاب مناسب از ابتدا

هنگام خرید کفش‌های چرم، انتخاب محصولات با کیفیت و مناسب با نیازهای خود از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نگهداری از کفش چرم را آسانتر می کند. به مواد اولیه، دوخت، و ساختار کفش دقت کنید تا از طول عمر و کیفیت بالایی برخوردار باشید.

مواردی که گفته شد اصول نگهداری از کفش چرمی می باشد. در نتیجه نگهداری از کفش چرم نیازمند صبر و دقت است، اما با انجام مراحل منظم و استفاده از مواد مرطوب کننده و پولیش، می‌توانید از زیبایی و طول عمر آنها لذت ببرید. به یاد داشته باشید که کفش‌های خوب به عنوان یک قطعه اساسی از استایل شما، ارزش مراقبت مناسب را دارند.  

در ادامه نکات مهم برای نگهداری از کفش چرم طبیعی خدمتتان ارائه می گردد:

نگهداری از کفش چرم

برای تمیز کردن کفش های مجلسی به چه چیزهایی نیاز دارید؟ | آماده سازی

ابتدا با ابزارهای مناسب خود را برای موفقیت آماده کنید. در اینجا چیزهایی که برای نگهداری از کفش چرم لازم است را ما توصیه می کنیم:

روزنامه یا حوله ای که بدتان نمی آید کثیف شود

قالب های چوبی داخل کفش

مات پاککن های از جنس موی اسب (برس موی اسبی)

پارچه نخی

نرم کننده چرم

پولیش کِرِمی

واکس

این موارد، اصولی ترین روش های نگهداری از کفش چرم است که با رعایت آنها عمر کفش چرمی خود را افزایش خواهید داد.

نگهداری از کفش چرم

دستورالعمل گام به گام برای بهترین روش های نگهداری از کفش چرم

مرحله 1: سطح و کفش را آماده کنید

مقداری روزنامه یا دستمال پارچه ای را به عنوان محل کار قرار دهید. بند کفش ها را بردارید و یک جفت قالب چوبی کفش را داخل کفش قرار دهید تا چرم را در جای خود ثابت نگه دارد - کاغذ مچاله شده می تواند به عنوان جایگزین استفاده شود.

مرحله 2: آلودگی را با برس موی اسب پاک کنید

برای نگهداری از کفش چرم  در این مرحله با حرکات سریع و کوتاه، خاک و گرد و غبار را با برس موی اسب پاک کنید. این کار کفشهای شما را برای افزودن پولیش در مراحل بعدی آماده می کند.

مرحله 3: تمیز کاری عمیق با صابون زین (saddle soap)- این مرحله خیلی ضروری نیست

برای نگهداری منظم، صابون زین لازم نیست. با این حال برای کفش هایی که به خصوص کثیف شده اند یا برای از بین بردن تجمعات موم و پولیش ایده آل است.

اسفنج را با چند قطره آب خیس کنید و با فشار کم شروع به مالیدن آن روی چرم کنید. صابون شروع به کف کردن کرده و چرم را اشباع می کند. بعد از اینکه کل جفت را کف کردید، از یک پارچه میکروفیبر برای پاک کردن کف اضافی و صابون استفاده کنید. جفت در این مرحله همچنان مرطوب خواهد بود، بنابراین قبل از رفتن به مرحله بعدی اجازه دهید جفت شما 8 تا 24 ساعت خشک شود.

مرحله 4: چرم را حالت دهی کنید

حالت دهنده چرم و یا نرم کننده چرم، کفش شما را انعطاف پذیر نگه می دارد و از ترک خوردن ناشی از خشک شدن جلوگیری می کند و گامی در نگهداری از کفش چرم بحساب می آید. با استفاده از انگشتان خود یا یک پارچه نخی، هر بار مقداری نرم کننده به اندازه نخود بمالید. به صورت تکه تکه کار کنید و از پارچه خود برای پخش کردن نرم کننده در دایره های کوچک استفاده کنید. شما می خواهید نرم کننده به منافذ چرم خیس شود، نه اینکه لایه های ضخیم روی آن تشکیل شود. چرم یک پوست است و شما باید نرم‌کننده‌ای مانند لوسیون دست‌هایتان بمالید. پس از افزودن یک لایه به هر دو جفت کفش، اجازه دهید نرم کننده 5 تا 10 دقیقه استراحت کند. پس از انتظار، از برس موی اسب خود برای زدن ضربات سریع و کوتاه استفاده کنید تا پولیش اضافی را پاک کرده و موم های موجود در نرم کننده را فعال کنید.

مرحله 5: یک پولیش کِرِم به رنگ کفشتان را به کفش بمالید

نگهداری از کفش چرم با پولیش کرمی، رنگ را احیا می کند و خراش های اجتناب ناپذیر را می پوشاند. می توان آن را به همان روش نرم کننده اعمال کرد. با استفاده از چرم یا انگشتانتان، مقدار کمی پولیش را به اندازه نخود بردارید و آن را به صورت تکه تکه در منافذ چرم بمالید. پهن کنید و با دایره های کوچک روی لاک بزنید تا جذب چرم شود. قبل از استفاده از برس موی اسب خود برای پخش و پاک کردن لاک اضافی، اجازه دهید کفش پولیش خورده، 5 تا 10 دقیقه استراحت کند.

مرحله 6: با یک لایه واکس کار را تمام کنید

تکمیل روال براق شدن کفش خود با یک لایه واکس به یک جفت کفش با درخشندگی فراموش نشدنی و لایه ای محافظ در برابر نفوذ آب تبدیل  می کند. با استفاده از انگشتان خود یا یک پارچه نخی، یک لایه نازک از واکس  را به صورت دایره های کوچک روی چرم بمالید. از آنجایی که واکس با زدن چند لایه بروی کفش، سفت می‌شود و ترک می‌خورد، توصیه می‌کنیم فقط یک لایه را روی کل کفش ماساژ دهید، اما چندین لایه را می‌توان در قسمت‌هایی که قدک دارند - مانند پنجه و پاشنه پا- اعمال کرد. برای پنجه و پاشنه می توانید چندین لایه واکس بزنید تا به درخشندگی و براقی برسید. آن را به آرامی در مقادیر کم بمالید، اجازه دهید واکس هر بار قبل از اعمال یک لایه دیگر سفت شود. استفاده از چند قطره آب یخ بر روی لایه موم به تسریع روند سفت شدن موم قبل از کار بر روی لایه های بیشتر کمک می کند. این مراحل اصول نگهداری از کفش چرمی برای مدت طولانی است.

برای نگهداری از کفش چرم چند نکته اضافی را در اینجا آورده ایم:

چگونه کفش های چرمی خود را ضد آب کنیم؟

ضد آب کردن کفش ها و چکمه های شما یک فرآیند سریع یک مرحله ای با محصول مناسب است. یک پوشش سریع از یک اسپری ضد آب، 30 دقیقه برای خشک شدن، و کفش شما برای چند هفته ضد آب می شود.

چگونه از کفی چرمی کفش خود محافظت کنیم؟

از واکس مایع استفاده می کنیم، برای این منظور مقداری از واکس مایع را بروی کفی چرمی با تکه ای پارچه نخی ماساژ می دهیم و سی دقیقه اجازه می دهیم تا مایع کاملا جذب کفی شود.

استفاده از پاشنه کش مناسب، ضروری است

همیشه بهتر است برای پوشیدن کفش ها از پاشنه کش مناسب استفاده کنید، این کار باعث می شود در زمان پوشیدن کفش، پاشنه کفش آسیب نبیند و در دراز مدت کاری است که بابت آن از خودتان تشکر خواهید کرد که نگهداری از کفش چرم را بدرستی انجام داده اید.

راهنمای نگهداری از کفش چرمی موراد و روشهایی است که در این مقاله ذکر شد و  احتمالا موردی وجود ندارد که این مقاله را تکمیل تر کند.